Новини

До такого неочікуваного висновку дійшов Верховний Суд України у своєму рішенні від 30.01.2019 р., розглядаючи цивільну справу № 444/848/16-ц. У даному випадку, суд зобов'язав чоловіка відшкодувати його колишній дружині ½ вартості транспортного засобу, який був придбаний під час шлюбу, шляхом оформлення генеральної довіреності.

Як було встановлено судом, через брак коштів у подружжя на перереєстрацію автомобіля з продавця на них, як покупців, подружжя прийняло рішення оформити від власника автомобіля так звану «генеральну» довіреність на право керування та розпорядження ТЗ.

Через деякий час, чоловік вирішив припинити шлюбні стосунки із дружиною, відповідно до чого, звернувся до суду із заявою про розірвання шлюбу. Саме в той час, дружина й довідалася, що їх автомобіль був відчужений чоловіком на свого ж батька.

Після таких подій, вже колишня дружина подала на чоловіка до суду позов про поділ спільного транспортного засобу, шляхом виплати їй ½ середньоринкової вартості аналогічного автомобіля.

Позицію дружини підтримав суд І-інстанції, задовольнивши її позов, однак згодом, апеляційний суд скасував винесене рішення суду попередньої ланки. При цьому, суд апеляційної інстанції виходив із того, що сама по собі видача довіреності на володіння, користування та розпорядження ТЗ не дає підстав для набуття права власності на автомобіль, за відсутності належного укладення договору купівлі-продажу та переоформлення автомобіля на нового власника.

Дружина не захотіла миритися із такими обставинами та звернулася до Верховного Суду, який скасував рішення апеляційного суду та залишив в силі рішення суду першої інстанції. При цьому, Верховний Суд висловив позицію, яка є обов’язковою для застосування судами, відповідно до якої, в даному випадку, за нотаріально посвідченою односторонньою угодою (довіреністю) було приховано інший правочин –договір купівлі-продажу автомобіля. Так, оскільки за цією угодою подружжя передало власнику автомобіля грошові кошти за нього, а продавець в свою чергу передав транспортний засіб та довіреність з правом його відчуження.

Таким чином, фактично було вчинено дії з виконання умов договору купівлі-продажу автомобіля, за яким настають усі правові наслідки, як і за договором купівлі-продажу.

А виходячи із засад рівності часток майна дружини та чоловіка, колишня дружина має право на половину вартості автомобіля, який чоловік відчужив без її згоди.

Крім того, Верховний Суд наголосив, що у разі, якщо при розгляді вимог про поділ спільного сумісного майна подружжя буде встановлено, що один із них здійснив його відчуження чи використав його на свій розсуд та без згоди іншого з подружжя та не в інтересах сім'ї чи не на її потреби або приховав його, таке майно або його вартість враховується при поділі. Оскільки автомобіль було відчужено без згоди позивача, ВС дійшов висновку, що позивач має право на відшкодування їй 1/2 частки його вартості.

Якщо Ви зіткнулися із подібними проблемами або ж Вам потрібна консультація з приводу можливих сімейних спорів – звертайтеся за номером, який вказано у контактах даного сайту!