Новини

Про специфіку роботи адвоката в умовах обмеженого фінансування органів судової влади розповів у інтерв'ю інтернет-виданню 0432.ua

Журналіст Марія Суворова: Романе, доброго дня! Неодноразово чула в юридичних спільнотах, що судові установи є обмеженими у державному фінансуванні, а тому не кожен громадянин має змогу дізнатися про стан розгляду власного судового провадження. Чи це справді так і як діяти в такій ситуації?


Адвокат Роман Люлик: Вітаю! Дійсно, вже починаючи із кінця 2020 року, у зв’язку із недофінансуванням судової гілки влади, практично у всіх судах України припинено надсилання учасникам справи поштової кореспонденції, а це, насамперед,копії позовних заяв, судових повісток, рішень суду тощо.

Водночас, аби тримати руку на пульсі, понад рік тому я опанував для себе альтернативний спосіб звернення до суду та отримання зворотного фідбеку– за допомогою сервісу "Електронний суд".

Дана підсистема надає можливість обмінюватися документами (позовними заявами,клопотаннями тощо) між судами та учасниками судового процесу онлайн.

Переваги даного способу обміну інформацією та документами полягає в тому, що я економлю чимало паперу, коштів та часу, пов’язаних з поштовими відправленнямичи фактичним занесенням документів до суду. Достатньо лише зареєструватися в цій системі, а далі вибрати потрібну для себе дію: вступити у справу як учасник чи представник, подати позовну заяву, отримати доступ до матеріалів справи, відслідковувати подальший рух справи тощо.

При цьому, в такому випадку, копії поданих через Електронний Суд документів іншим учасникам справи надсилати теж немає необхідності – їх направляє суд.

Журналіст: А чи не достатньо просто надсилати документи до суду на його офіційну електронну пошту?

Адвокат Роман Люлик: Тут варто вказати, що в умовах карантину деякі суди нерідко обмінюються між учасниками процесу документообігом, шляхом використання електронних скриньок суду та учасників справи.

Разом з цим, такий обмін не врегульований на законодавчому рівні, адже кодексами передбачається можливість подання документів та вчинення інших процесуальних дій в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (тобто, через «Електронний Суд») з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до ЗУ "Про електронний цифровий підпис".

Так, до прикладу, наведу власну практику належного реагування суду на подання учасниками справи документів через електронну пошту:

Нещодавно я представляв інтереси одного підприємства у спорі із податковою службою щодо зобов’язання останньої зареєструвати податкові накладнів Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовну заяву в інтересах підприємства мною було подано через сервіс «Електронний Суд».

Водночас, представники податкової служби надіслали на електронну пошту суду свої заперечення на мій позов та в якості підтвердження своїх заперечень надіслали понад 90 аркушів особової справи платника податків.

Тож мною в судовому засіданні було звернуто увагу суду на обставину щодо подання відповідачами заперечення та документів у непередбачений законом спосіб, з чим суд і погодився та не взяв подані податковою службою документи до уваги, позаяк вони надійшли без електронного цифрового підпису.

Після чого, суд перейшов до стадії розгляду справи по суті, що позбавило права податкової служби повторно подати будь-які докази по справі.

Ось Вам і наслідки недотримання способу звернення до суду.

Журналіст: Тобто, чи вірно я зрозуміла, що кожен громадянин має змогу зареєструватися в системі «Електронний суд»?

Адвокат Роман Люлик: Скажу навіть дещо більше – я наполегливо радив би кожному громадянину зареєструватися в цій системі для того, щоб у випадку гіпотетичного звернення будь-якої особи із позовними вимогами до цього громадянина – він буде автоматично оповіщений про надходження проти нього позову та отримає повний доступ до електронних копій всіх матеріалів справи у своєму кабінеті. А як говорить давнє латинське прислів'я: «Praemonitus, praemunitus», що перекладається як: «Хто попереджений, той озброєний».

Журналіст: Романе, виникло ще таке запитання, а чи не вплинув введений карантин на строки розгляду справ судами? Та чи розглядаються взагалі судами справи за таких умов?

Адвокат Роман Люлик: Я Вам скажу, хоча й, можливо, прозвучить некоректно, що саме завдяки введеному карантину,в учасників судового процесу, зокрема, в адвокатів, з’явилася позитивна тенденція - суди впровадили можливість розгляду справ в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, тобто вийти на зв'язок із судом тепер можна із власного офісу, квартири, антикафе, парку відпочинку.. Та хоч із пляжу Домінікани)

Головне – це щоб був безперебійний доступ до мережі Інтернет, та встановлені програми, які суди використовують для відеоконференцзв’язку: Easycon або ж Zoom.

Ось, наприклад, минулого місяця, протягом дня я брав участь у чотирьох судових засіданнях, які проводилися різними судами: Черкаським апеляційним судом, Печерським районним судом міста Києва та ще на двічі Вінницьким міським судом Вінницької області. На усіх чотирьох засіданнях я встиг «побувати», оскільки до обідньої перерви я був на зв’язку із судами інших областей онлайн, а у Вінниці з’явився на засідання фізично.

І якщо раніше аби прибути на судовий розгляд справи, який проводився, наприклад, в м. Одесі, я повинен був відкласти всі інші засідання, які були призначені на цей день, що зумовлювало затягування розгляду цих справ, то тепер мені достатньо лише змістити декілька засідань цього дня в часі, щоб не виникло «накладки». Таким чином, моя продуктивність зростає в декілька разів, що позитивно відображається для руху справи клієнта.

Тому для себе особисто я відчув, що мої судові справи просуваються швидше.

Таким чином, я зробив для себе очевидний висновок: в умовах фінансової кризи органів судової влади та під час введеного режиму карантину, успіх адвоката вимірюється його здатністю адаптуватися до нових умов.

Журналіст: Романе, щиро дякую за інтерв’ю, бажаю Вам перемог і швидкого вирішення складних справ!

Адвокат Роман Люлик: Дякую і Вам, бажаю успіхів у професійній діяльності.